Haber

Merkez bankası faiz oranını sabit tuttu.

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9’da sabit tuttu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, siyasi faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9’da tutulmasına karar verdi.

Kurul, toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, devam eden jeopolitik riskler ve faiz artışlarının da etkisiyle gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyona ilişkin endişelerin devam ettiğine işaret ederek, “Geliştirilen stratejik çözüm araçları sayesinde, Türkiye’de başta temel gıda olmak üzere bazı sektörlerdeki arz sıkışıklığının olumsuz etkileri ortadan kalktı, ancak uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seyrini sürdürdü.

Yüksek küresel enflasyonun enflasyon beklentileri ve uluslararası finans piyasaları üzerindeki etkilerinin yakından takip edildiğini belirten TCMB açıklamasında, “Ülkeler arasında farklılık gösteren ekonomik görünüme bağlı olarak para politikası adımlarındaki ayrışma ve Gelişmiş ülke merkez bankalarının temasları artarak devam ediyor.Destekleyici uygulama ve araçlarla analiz üretme çabalarının sürdüğü gözleniyor.Ayrıca döviz kuru karşısında faiz artırımına giden merkez bankalarının beklentileri finansal piyasalara yansımaya başladı. Artan sakin riskler, faiz artırım döngülerini yakında sona erdirecek” denildi.

Açıklamada şunlar söylendi:

“Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, döviz ikamesi ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerindeki kalıcı düşüş yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu yönde etkileyecektir. .Böylece yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi için uygun yer bulunacaktır.”

DW/ TY,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu