Sağlık

Yarıyıl Tatilinde Çocuk Göz Muayenesi Olun

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Bilgehan Sezgin Asena, ailelerin yarıyıl tatilinden yararlanarak çocuklarının göz muayenelerini yaptırmalarının faydalı olacağını söyledi.

Göz hastalıklarının ortasında yer alan miyop, astigmat ve hipermetropun aileler tarafından fark edilememesi durumunda çocukların okul başarısının düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Asena, “Bu bozukluklar çocukların ders çalışırken motivasyonlarını da olumsuz etkiliyor” dedi.

Burun Estetiği İle İlgili Sıkça Sorulan 8 Soru

“Çocuğum tembel, ders çalışmayı sevmiyor” diyen anne babalar göz hastalıklarını akıllarına getirmeli ve ailelerin özellikle sömestr tatilinde çocuklarını muayene ettirmelerinin çok değerli olduğunu söyledi.

Göz hastalığı olan çocukların sahneyi odaklamak için genellikle başlarını yana eğdiklerini veya gözlerini kısarak baktıklarını hatırlatan Op. Bu tür davranışlarının yanı sıra Dr.Bilgehan Sezgin Asena; Çocukların da baş ağrısı ve göz ağrısı hissedebileceğine dikkat çekti.

Okul öncesi dönemde bebek ve çocuklarda 5-6 yaşından önce taramaların hastalıkların erken teşhis ve tedavisi için gerekli olduğunu hatırlatan Asena, şu bilgileri verdi: bu dönemde. Her sağlıklı çocuğun bile her yıl düzenli göz muayenesi olması gerekir. Göz sağlığı okul başarısını doğrudan etkiler. Gözde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda aileler çok bilinçli hareket etmelidir. Bu konuda öğretmenlere de büyük görev düşmektedir. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haber-buyukcekmece.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu