Ekonomi

Avrupa’da doğalgaz fiyatları yüzde 20,4 düştü

Avrupa’da doğal gaz fiyatları arz güvenliği endişeleriyle yükselişinin ardından haftayı düne göre yüzde 20,4 düşüşle kapattı.

Hollanda merkezli Avrupa’nın en derin derinliğe sahip sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de gazın megavatsaat fiyatı Temmuz vadeli işlem sözleşmelerinde 39 euro olurken, haftalık TSI 18.00 itibariyle megavatsaat başına 32.7 euro oldu. kapalı.

Fiyatlar dünkü kapanışa göre yüzde 20,4 geriledi.

Bugünkü düşüşe rağmen Norveç’teki Nyhamna gaz santralinde bakım çalışmalarının uzaması, Hollanda’daki Groningen sahasında 1 Ekim’den itibaren üretime son verileceğine dair haberler ve geçtiğimiz günlerde yaşanan sıcak hava dalgasının neden olduğu arz güvenliği endişeleri. Kıtada etkili olan petrol fiyatları hafta başından bu yana gaz fiyatlarında yükselişe neden oldu.

12 Haziran’da haftaya megavat saat başına 31 euro ile başlayan fiyatlar dün 49.5 euro’ya kadar çıktı. Fiyatlar dün kapanışta megavat saat başına 41,1 avro seviyesindeydi.

Gaz fiyatları geçen haftayı megavat saat başına 32 Euro’dan kapattı.

Öte yandan, elektrik krizi nedeniyle 1,5 yılı aşkın süredir yüksek seyreden gaz fiyatları, Avrupa’daki talebin azalması ve depolardaki yüksek doluluk oranlarının etkisiyle gerileyerek, kişi başı 23,1 euro ile Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyesini gördü. 1 Haziran’da megavat saat. .

Haziran ayının ilk 11 gününde yılın bu dönemi için rekor kıran hava sıcaklığı nedeniyle elektrik üretiminde gaz talebinde artış beklentisi ve piyasa oyuncularının arz güvenliği endişeleri, ikinci ayda fiyatların artmasına neden oldu. haziran haftası

Fiyatlar, Ağustos 2022’de megavat saat başına 300 avroyu aşarak tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu