Haber

İsviçre, Kosova ile Sırbistan arasındaki müzakereleri destekliyor

İsviçre, Kosova ile Sırbistan arasındaki normalleşme müzakerelerine destek verdiğini açıkladı.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından paylaşılan paylaşımda, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Brüksel’de yaptığı son görüşmenin, ülkenin normalleşmesine yönelik “Avrupa önerisi” üzerine olduğu belirtildi. Sırbistan ve Kosova arasındaki çıkarlar memnuniyetle karşılandı.

Paylaşımda, İsviçre’nin Avrupa Birliği (AB) tarafından kolaylaştırılan diyaloğu desteklediği ve daha fazla müzakerenin istenen sonuçları vermesini umduğu belirtildi.

Vucic ve Kurti ayrı ayrı ve daha sonra AB’nin Kosova ile Sırbistan arasındaki bağları normalleştirme önerilerini görüşmek üzere 27 Şubat’ta Brüksel’de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile üçlü bir toplantıda bir araya geldi.

Görüşmenin ardından taraflardan ‘olumlu’ açıklamalar geldi.

Toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın ilişkileri normalleştirme konusunda prensipte anlaştıklarını, ancak anlaşmanın uygulanması için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Vucic ise Kosova ile ilişkilerin normalleşmesi için görüşmelerin devam edeceğini, bir sonraki görüşmenin 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’da yapılacağını söyledi.

Kurti, Brüksel’de yaptığı görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, AB’nin iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi önerisi olan Fransız-Alman Planı’nın içeriği üzerinde anlaştıklarını ifade etti.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

AB arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında Sırbistan ve Kosova, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu